KyberŠmok

pracovní poznámky.

KyberŠmok mi slouží jako databanka informací a postřehů, jež bych jinak zapomněl. Jako student, příživník společnosti, cítím závazek vůči plátcům daní a tímto je seznamuji se svými výsledky.

30. 06. 2003.

O uživatelích Lidé.cz a blogu Seznamu

Seznam.cz začal publikovat svůj PR blog (via Franci). Uvidíme, co se z toho vyklube. Zatím je to napůl osobněji psaný zápisník a napůl platforma, jak publikovat tiskové zprávy (některé příspěvky mají formální znaky tiskových zpráv - domicil atd.). Podtitul blogu "Informační blog pro tisk a veřejnost o aktivitách portálu Seznam.cz" hovoří pro druhou variantu.

Naleznete v něm zajímavý příspěvek Kdo používá Lide.cz. Předpokládejme, že uživatelé služby blog.lide.cz se rekrutují především z návštěvníků Lidé.cz.

Průměrný uživatel je tedy svobodná studentka ve věku mezi 12 a 19 lety žijící v Praze, se základním vzděláním (i nedokončeným), bez příjmu, bez dětí. Přestože uvádí, že internet užívá denně nebo skoro denně, podle měření jej užívá průměrně 1 - 5 dnů v měsíci. Každopádně se připojuje z domova a má základní znalost práce s počítačem a internetem.

Související:

Ota Flégr: Průměrný uživatel Lidé.cz - průzkum. Oťuldův sešítek. 29.6.2003. 11:27

# |  Adam Javůrek v 18:01 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

KyberŠmok se nových křtin nedočká

Tento blog, prozatimně nazvaný KyberŠmok, ve své hlavičce po dva měsíce volal, že hledá jméno a že je zvědavý na vaše nápady. Několik slibných jmen dorazilo, ale všechno bude asi jinak.

Nejdříve k těm nápadům - pěkný tip mi přinesl Arthur Dent, který navrhoval jméno BOB (Blog o blozích). Bobík z toho však nebude, protože sem tam píšu i o on-line žurnalistice jako takové a o různých podivných tématech vůbec.

Honza Vávra mi doporučil jméno BLBlog, který se mi ovšem ne a ne zalíbit :-) Vávra, ty to schytáš. Se těš.

Yuhů, cynik, zase tvrdí, že název mám ponechat, protože je pěkně český.

Jméno nejspíše opravdu zůstane, jaké je. Za prvé na mě někteří odkazují ve svých příspěvcích, článcích a blogrollech a já jim nechci přidělávat práci, resp. mást čtenáře. Za druhé jsem líný se přejmenovávat ve všech katalozích. Za třetí jsem si na ten nesmyslný název, obávám se, zvykl.

Současný stav má jen jeden háček. Některé stránky - Česká média a pár pražských anglicky psaných blogů - mě považují za Vozovnu (podle domény). Moje chyba. Každopádně KyberŠmok budiž i nadále KyberŠmokem. Ať nedělá čest svému jménu.

Reakce:

# |  Adam Javůrek v 17:42 | Téma: technická | Názory  | Trvalink

27. 06. 2003.

Čtou novináři komentáře pod svými články?

Marek Prokop nabádá své čtenáře, aby Petru Žantovskému v diskusi pod článkem slušně a věcně vysvětlili, proč není třeba lobbovat za existenci spamu. Aktivita má snad smysl, pokud si komentáře přečtou někteří méně znalí uživatelé internetu a získají tak lepší obrázek. Ale otázka zní: přečte si komentáře Petr Žantovský? Čtou novináři z tištěných médiích reakce pod svými texty na internetových stránkách?

Předpokládám, že většinou ne. Před dvěma měsíci vyprávěl editor významné rubriky jednoho deníku, že byl šokován, jak vulgárně někteří čtenáři reagují. To je otázka sama pro sebe, avšak pro nás je nyní důležité, že to bylo prvně (a asi naposledy), co si komentáře přečetl.

Je diskutabilní, jestli by jim to vůbec něco přineslo, jestli to není jen ztráta času a jestli se v diskusích projevuje Gillmorovo heslo "Čtenář ví vždy víc, než vím já". Záleží samozřejmě na profilu návštěvníků stránek.

Andrej Halada z Reflexu diskuse pod svými články čte a o svých dojmech se - jako na zavolanou - podělil ve svém sloupku.

Čtu si diskuze ke svým článkům a někdy si říkám, jestli jsem opravdu nepsal blbosti. Někdy mě autor ohlasu naštve, někdy jsem rád, že má někdo shodný názor na věc, někdy vidím, že dotyčný to promyslel chytřeji a lépe než já, někdy vidím tu fůru banalit, někdy jsem překvapen, jak přesně dokáží nepublicisté formulovat své názory, někdy ... Prostě čtu vaše názory se stejným naladěním, jako čtete vy ty moje. Když mi někdo nadává, samozřejmě nejsem rád, na druhou stranu je ale taková živá debata možná lepší, než když nereaguje nikdo.

Snad tedy Petr Žantovský komentáře čte a snad také dokáže veřejně přiznat a napsat: "dotyčný to promyslel chytřeji a lépe než já".

.

Petr Žantovský zakládá Institut mediální komunikace

Některé bloggery pobavil, resp. naštval (není se co divit) sloupek Petra Žantovského Pátá kolona (Reflex, 24.6.2003), kde píše: "Důsledně vzato by opatření zakazující distribuci nevyžádané elektronické pošty znamenalo smrt Internetu jako jediného, zatím snad opravdu svobodného komunikačního kanálu a informačního média."

Týž Petr Žantovský se nyní stal ředitelem nově vznikajícího Institutu mediální komunikace při soukromé vysoké škole Jana Amose Komenského. "Cílem projektu je rozvíjet 'myšlení o médiích'," píší ceskamedia.cz. "Připravuje se také ediční řada odborných publikací na mediální témata, kde jako první vyjde kniha Josefa Musila Elektronická média v informační společnosti."

O Petru Žantovském na Nárazníku:

Petr Žantovský a spam:

# |  Adam Javůrek v 11:45 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

.

Jak zabránit, abych byl první v Googlu

Co je to za blbost, proč bych měl bránit tomu, aby mě lidi našli, říkáte si asi po přečtení titulku. Také si myslím, že je to škoda, ale Martin Nisenholtz, šéf NYT Digital, asi nějaký důvod má. Na jednu stranu se sází, že weblogy nebudou ve výsledcích výše než články z NYT a na druhou stranu zakazuje vyhledávačům, aby indexovaly archiv deníku. No drobře, byznys. Ale takhle je, pane Nisenholtzi, váš oponent Dave Winer předem bohatší o $1.000, víme?

Tohle by asi někdo měl říct panu Nunbergovi. Viz Spýtajte sa blogera:

Napríklad 18. mája sa Geoffrey Nunberg rozhorčoval v New York Times, že keď človek zháňa informácie o nejakej aktuálnej téme cez vyhľadávač Google, na prvých priečkach sú často blogy, a nie renomované mediálne zdroje (ako napríklad New York Times).

Článek, který pochází z týdeníku Domino-fórum, jsem našel na OttYho weblogu (via...doplním hned, jak si vzpomenu :-)), kde si můžete přečíst ještě dva materiály o blozích. V prvním naleznete i útěchu pro ty, kteří si stýskají nad přeblogovaným internetem:

Väčšina z nich [blogů - pozn. -aja-] je bezcenná. Ale vďaka samoselektujúcej povahe blogosféry nie je problém nájsť najlepšie, najpopulárnejšie blogy. Všade sú linky na najlepšie stránky a čím častejšie sa na ne odkazuje, tým viac ich zobrazuje vyhľadávač Google.
# |  Adam Javůrek v 08:10 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

26. 06. 2003.

Ikskrát o československých bloggerech (aktualizováno)

Čeští a slovenští bloggeři se v posledních dnech hodně vyjadřovali o nováčcích z blog.lide.cz a bloguje.cz. Některé ze starousedlíků znepokojuje jejich nízká kvalita. Lkají, že greenhorni neznají historii české blogosféry (takový stesk vskutku padl). Blogování pro někoho ztrácí punc tajnosnubnosti (nikdy ho mít nemělo). Je módní (to je do značné míry mýtus). "Zelenáčí" neovládají pravopis, píší žblepty a bláboly, kazí ostatním pověst.

Těch stesků je řada a jsou zbytečné. Existence takových blogů nikoho nijak neohrožuje a snad ani neobtěžuje. S "odpadem", jehož procentuální poměr naprosto přirozeně narůstá, nemusíte vůbec přijít do styku, když nebudete chtít. A - proboha - kdybych se měl navíc zdržovat tím, co si o činnostech, kterými se zabývám, myslí špatně informovaná veřejnost, nikdy bych se nemohl zahazovat s žurnalistikou nebo dokonce hudební kritikou :-)

Ale jelikož je to diskuse zábavná, přináším několik odkazů. Zajímavé jsou i časové rozestupy mezi jednotlivými zápisy. Pokud mi něco uniklo, informujte mě, prosím.

# |  Adam Javůrek v 17:42 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

25. 06. 2003.

BBC má šedesát osm RSS kanálů

Mezi prestižní zpravodajské zdroje, které mají své RSS, můžete krom NYT a CSM nově přidat i britskou BBC. Nejsou troškaři: zveřejnili hned šedesát osm kanálů, a to ještě přibude sport. Holovaty nabízí bookmarklet na zjišťování RSS u jednotlivých podstránek, Winer přinesl jejich kompletní seznam.

Adrian Holovaty: Official BBC News RSS feeds are up
Dan Gillmor: BBC Goes RSS, Big-Time
Dave Winer: Sixty Eight New BBC Feeds!

# |  Ad. J. v 11:45 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

.

Deníček mrtvého

Maciej Ceglowski, kterého jsem zmiňoval v souvislosti s Blog Census, se díval na svůj žebříček nejčastěji odkazovaných blogů a překvapilo ho vysoké umístění jednoho polského. Jmenuje se Pamietnik Zmarlego a byl to blog dvacetiletého muže, který psal svůj deník o tom, jak umírá. Poslední zápis vložil jeho bratr. Piotrek Suś, autor deníčku, byl v té době mrtvý.

Všechno by to bylo velmi dojemné, kdyby neexistovalo silné podezření, že postava umírajícího je vymyšlená. Marysia Milonas je o tom přesvědčená. Pokud je to pravda, nebylo by to rozhodně poprvé, co by vznikl takový hoax. Stačí vzpomenout na slavný a dobře zdokumentovaný příběh o Kaycee Nicole Swenson. A platí to i opačně: všechno by to bylo velmi trapné, kdyby se ukázalo, že blog byl skutečný.

# |  Ad. J. v 09:56 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

24. 06. 2003.

Blog týdne: Adrianin deníček

No dobře, tohle myslím s hodně velkou nadsázkou. Kdybyste honem nevěděli, tak Adrianin deníček je onen "blog", který zmiňovala TV Nova ve svém zpravodajském příspěvku o blozích. Příspěvek mimochodem stojí za pozornost.

Veronika Skořepová, redaktorka: "Hitem jsou teď deníky na Internetu. Říká se jim blogy a lze v nich najít i různé pikantnosti. Třeba jistá Adriana se celému světu svěřuje."

Dnes to bylo s mým klukem poprvé a bylo to děsně romantický.

V. Skořepová: "To mladík, který si říká Dajík, má úplně jiné starosti."

Dnešek byl ve znamení smutku. Zapomněl jsem si koupit svůj oblíbený časopis.

Adrianin deník je čtení, které by mohlo nadchnout třeba jeden český pr0nblog. Je to spíše erotická povídka, jelikož některé logické konstrukce jsou hodně zajímavé: "Chutnal bájecne (tentokrát je to zmrzlinový pohár - pozn. Ad.J.), byla jsem v té chuti tak moc zažraná, ze jsem si ani nevsimla, ze me Radek s usmevem pozoruje." Tady něco nehraje, ne?

Celá stránka imho působí spíše jako fakeblog, uměle vytvořená stránka určená k vtipné propagaci jedné zmíněné horské chaty... Každopádně je to ideální "blog" pro zpravodajství komerční televize a celý národ teď díky ní ví, že bloggeři jsou ti, co cítí nutkání zveřejňovat podrobnosti o jejich sexuálním životě a o silné závislosti na jistých časopisech :-)

O příspěvku TV Nova zvenčí:

O blogy se zajímá Nova. Yuhů at Letem světem. 20.6.2003
Nova nám to opět vysvětlila. Mim.bloguje.cz. 22.6.2003
Weblogy nově na Nově. Techblog. 22.6.2003.
Blogy ve zprávách TV Nova. Franciho blog. 23.6.2003
+ časem se možná zmíní i DigiWeb. Martinu Koptovi ostatně patří dík za odkaz k Adrianinu deníku.

# |  Ad. J. v 08:45 | Téma: blog týdne | Názory  | Trvalink

23. 06. 2003.

Doplnění k zápisu Média, EU a Ústava

Zástupce šéfredaktora MF Dnes Viliam Buchert reagoval na můj postesk ohledně toho, že články o Ústavě EU jsou zastrčeny v hloubi deníku a že dosavadní řazení rubrik přestává být funkční (viz KyberŠmok: Média, EU a Ústava, 15.6.2003). Napsal:

Skutečně připravujeme rubriky o EU a také připravujeme změny v redakci, aby se hned několik lidí (z domácího, zahraničního a ekonomického oddělení) speciálně věnovalo Evropské unii.
# |  Ad. J. v 18:04 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

20. 06. 2003.

Nové počítání blogosféry

Další pokus změřit blogosféru: NITLE Blog Census. Šéf projektu Maciej Ceglowski se již dopočítal 470.156 blogů. Co se jazyka týče, nalezl 330 česky psaných blogů, což nás řadí na dvacátou příčku. Zkontrolujte si, zda-li jste zařazeni.

[via Thomas N. Burg]

Související z KyberŠmoku:
Jak je velká československá blogosféra? 4.6.2003
Sto tisíc polských blogů! 21.5.2003

# |  Ad. J. v 22:54 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Už žádný quack?

Weblog Wannabe, trojnásobný nositel ceny za asijský blog roku a můj milovaný blog, má potíže. Jeho autorka Firda Beka (Indonésie) má problémy s účty a hrozí jí, že bude muset značně omezit aktivity. Kdyby pro ni někdo měl nějaký webdesignerský job, určitě se jí ozvěte.

Firda je mimochodem autorkou některých vtipných kvízů - jako třeba Are You A Blogaholic? (srovnej s: conBLOG: Blogoholismus). Jaké je vaše skóre? KyberŠmok / Nárazník: 44 ze 100.

V minulém příspěvku jsem napsal, že všichni můžou publikovat. To je samozřejmě lež jako věž. Věděl jsem to, když jsem to psal, ale nechtěl jsem zápis komplikovat. Tak ti dodatečně opravuji: limity tu jsou. Například finanční.

# |  Ad. J. v 15:46 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Celebrity mezi vámi

Ano, všichni mohou publikovat. Ano, všichni mají svůj hlas. Víme, známe. Ale fakt prostě je, že i mezi bloggery existují jakési celebrity, které jsou slyšet více než ostatní. Je to především proto, že si své postavení poctivě vybudovali. To je nutno podtrhnout. Avšak část pozornosti získávají jaksi ze setrvačnosti. Zvláště média si oblíbila některé bloggery, kterých se ráda dotazuje na cokoli z jejich ranku. I blogy mají své opinion leaders a je to přirozené. Kdo a proč se jím stává, to je rovnice o mnoha neznámých, nebo jak ono se to vlastně říkává.

Poslední dobou se objevilo několik článků, jež se zaměřují na onu "bloggerskou šlechtu". Jeden anonym sestavil parodického průvodce slavnými blogy (Simple Guide to the A-List Bloggers). Krásně například zparodoval vymetače všech konferencí a mého velkého oblíbence Dana Gillmora: "It’s cloudy and chilly in Helsinki, where I’ll be participating in a social software/blog workshop. It’s foggy and chilly in London, where I’ll be participating in a social software/blog workshop." Dan Gillmor je mimochodem momentálně v Kodani, nepletu-li se. Počasí neznám.

Anonym možná inspiroval k serióznějšímu přemýšlení o bloggerské elitě. OJR vydal článek Marka Glasera, který se snaží vytvořit seznam blogů, jež mají největší vliv na média a navíc je zasadil do škály dle jejich politických preferencí (liberál - kozervativec) a obsahu ("bloggerský" - "žurnalistický"). Za pozornost také stojí žebříček médií, na které bloggeři nejčastěji odkazují (úplně vpravo dole). Škoda, že chybějí nějaká čísla. Zajímal by mne například náskok prvních NYT před dalšími.

# |  Ad. J. v 15:27 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

19. 06. 2003.

Jak se bloguje na... (3/3) Bloguje.cz [doplněno]

Osobně si nejvíce slibuju od systému, který se teprve dokončuje. Naprogramoval jej Martin Malý vulgo Arthur Dent, webhosting obstarává 41200-Dohrobu a design tvoří eLKa.

Na začátku bylo přání Jiřího Kouby, aby vznikl nějaký bloggerský portál, který by shromažďoval odkazy na blogy a jejich články, informace o blozích, jejich autorech a zároveň byl reputačním systémem: čtenáři by mohli jednotlivé blogy hodnotit.

Arthur Dent:

Když se tahle nápad začal trochu víc rozebírat a já se nabídl, že to naprogramuju, ozval se Lukáš (41200) s myšlenkou hostingu pro blogy. Existuje několik českých nástrojů, ovšem pro spoustu lidí je např. instalace PHP skriptu dost složitá, nemluvě o databázi nebo FTP přenosu. Idea tedy byla - udělat takový hosting, kde by založení blogu a publikování bylo srovnatelné se založením schránky na nějakém freemailu.

Co bude systém umět?:

V plánu je ještě možnost přizvat si na blog další spolupracovníky, možná HTML editor a další věci.

Uživatel by měl mít k disposici doménu třetího řádu (pokud nemá svůj web), jako je to třeba u blog*spotu. To vše bude přitom zdarma. "Časem nevylučuji možnost 'placených služeb'," dodává Arthur Dent, "ovšem nejdřív se to musí chytit. Ale rozhodně to není projekt, jehož účelem by bylo někdy vydělávat závratné sumy - kdybychom chtěli vydělávat, založíme si pornoweb nebo budeme prodávat Trotlíky!"

A kde to najdete? No, to je to, co se tady nedozvíte. Autoři svůj projekt zveřejní během několika týdnů. Testovací verze vypadá slibně a já jsem téměř rozhodnut přejít s HISblogem od Bloggeru do tuzemska.

Předchozí příspěvky této série:

DOPLNĚNÍ (20.6.2003): systém se jmenuje Bloguje.cz a je již veřejný.

# |  Ad. J. v 10:02 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

16. 06. 2003.

Deníku BDG zbyl alespoň internet

Běloruský nezávislý deník BDG obivuhodně bojuje o přežití, píše Lubomír Gombos z Belarus Online v novém vydání Respektu.

Běloruská vláda pokračuje v represích vůči soukromému tisku a pozastavila vydávání listu BDG. Ten se přesto snaží pokračovat: noviny využívaly pohostinství jiných solidárních periodik a vycházely "v nich". Avšal jedna tiskárna za druhou začala odmítat noviny tisknout ("porouchaly se stroje"), soud, který mohl příkaz o pozastavení BDG zrušit, nezasedlal ("soudkyně onemocněla"), náklad byl konfiskován ("vozy měly převážet drogy"), ... Lukašenkův režim má bohužel v rukou příliš mnoho trumfů. Jako jeden z posledních přístupných komunikačních kanálů zbývá internet.

Lubomír Gombos kauzu pečlivě sleduje na speciálních stránkách.

# |  Ad. J. v 23:10 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

.

Euroblogy ve světě [Blog týdne]

Našel jsem si odpověď na předchozí otázku - jsou tu nějaké blogy o EU? Našel jsem jich několik a divím se, proč na ně neodkazují ty dva české.

Odkazy na některé blogy naleznete v blogrollu (mezi "Eurocentric blogs") jednoho z nich, jenž se zove Europundit (via The Daily Czech). Upozorním alespoň na EuroSavant, jenž monitoruje tisk v osmi zemích Evropy a hodně se zaměřuje na kandidátské země ze střední Evropy, EU News Digest, ekonomický EuroWatch nebo Lenz Blog. Za zmínku také stojí "neblogy" jako je Bonde.com, stránky zahradilovského účastníka Konventu Jens-Petera Bondea, nebo EUobserver.

Některé z nich se zřejmě stanou pravidelným čtivem. Zatím jsem je prolétl jen zběžně, ale dávám jim žolíka a euroblogy budiž mými osobními blogy týdne.

# |  Ad. J. v 10:44 | Téma: blog týdne | Názory  | Trvalink

15. 06. 2003.

Média, EU a Ústava

Zájem českých médií se soustředil na otázky spojené s referendem o vstupu ČR do EU a v důsledku toho mu bohužel přirozeně unikaly zprávy, které jsou tak důležité a paradoxně se rovněž týkají EU.

Zprávy z Konventu a informace o budoucí Ústavě EU se například v MF Dnes vyskytovaly většinou až na desáté či dvanácté stránce, ač se jedná o jeden z nejdůležitějších (a nejriskantnějších) kroků Evropy za posledních padesát let. To je samozřejmě velká škoda. Možná příčina je v tom, jak má MF Dnes rozvrženy rubriky - zprávy Michala Mocka nebo výtečného Karla Bartáka (ČTK) o Ústavě a EU jsou - logicky - zařazovány do rubriky "zahraničí". Toto slovo ovšem v některých případech poněkud ztrácí význam. Docela by mne zajímalo, jestli MF Dnes a ostatní deníky nechtějí trochu překopat dělení rubrik, aby například zprávy o Ústavě EU byly na místě odpovídajícímu jejich důležitosti.

Mimochodem - jaká je budoucnost dvou českých euroblogů? Teď by pro mne osobně byly mnohem zajímavější než před referendem. Eurostop již dříve deklaroval, že s referendem jeho konání ustane. Jak je na tom EuroBlog? A je vůbec v Evropě nějaký blog o dění v EU? Nálepky eurooptimismus a europesmismus náhle ztrácejí svůj původní smysl, teď už má opodstatnění pouze důkladný kritický pohled - jako u všech našich stávajících institucí. K tomu je nutné pestré mediální pokrytí a blogy by mohly být dobrým doplňkem. Ale na to tu asi "nejsou lidi". Proto můj dotaz na zahraniční blogy.

# |  Ad. J. v 12:43 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

13. 06. 2003.

Weblogy nesesadily management NY Times

Bloggeři umějí být pěkně sebestřední. Nyní si umínili, že to byli oni, kdo donutili k resignaci Howella Rainese a Geralda Boyda z The New York Times (kvůli aférám novinářů NYT Jaysona Blaira a Ricka Bragga). Tento zjednodušený pohled od nich přejala některá tištěná média. Ono to asi zní romanticky - stovky internetových davidů porazily goliáše světového tisku.

Takový pohled je přehnaný, píše Mark Glaser z OJR ve článku For Bloggers, NYT Story Was Fit to Print. A má pravdu. "Boggeří jsou pouze součást tohoto ekosystému a my to musíme mít na paměti," dí Dan Gillmor, od něhož zprávu přebírám.

No, my takové problémy mít nemůžeme. Mohl bych tu třebas stokrát zopakovat, že český prezident otevřeně zpochybňuje hrůzy komunistického režimu v Číně (oč je toto méně odsouzeníhodné než aféra Trenta Lotta?), ale nebude to nic platné.

# |  Ad. J. v 11:29 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

12. 06. 2003.

Jak se bloguje... (2/3) v novém Bloggeru

Nejznámější publikační systém pro blogy Blogger.com postupně přechází na novou verzi. Již existující blogy budou v následujících týdnech "zmodernizovány", nově tvořené blogy již běží pouze na nové verzi.

Hlavní výhodou pro české uživatele bude lepší podpora češtiny v šablonách vzhledu. Dříve pro mne bylo nemožné dát si do šablony třeba znak "ž", což už by neměl být problém. A přece tu jeden zádrhel je - čeština stále selhává ve jméně a v popisu blogu. Pokud jsme si s kolegou Adrianem pojmenovali náš pokusný blog - ehm - Pokusný blog, tak jsme z něj po dalším vygenerování stránky měli Pokusn?? blog.

Ovšem první věc, která vás překvapí, je kompletně nový vzhled. Blogger trochu zešedivěl a upozadil svou oranžovo-modro-bílou kombinaci, kterou mám rád a která je s ním hodně spojená (vznikla skoro až nová módní vlna inspirovaná touto kombinací). Nové "LoFi" stránky by se měly rychleji načítat. Nedokážu posoudit. Základní menu je velmi prosté - na stránce je rám, kam vpíšete text, menu nabízí pouze ztučnění textu, kurzívu a hypertextový odkaz. Pak už jen preview vašeho zápisu a je to. Vizte screen-shot.

Nejvíce mě děsí informace, že dočasně je omezen počet přispěvovatelů blogu na tři. Problém je v tom, že HISblog využívá osmi účtů. Co se stane, pokud limit bude stále platit, až HISblog převedou na novou verzi? Někdo prostě těch pět lidí vyhází? :-) Nebo si na to netroufnou šáhnout a HISblog bude běhat pod starou verzí Bloggeru do té doby, než se počet možných uživatelů navýší na původní úroveň?

Náš test byl velmi zběžný, takže jsme nestihli pořádně zkontrolovat funkčnost. Používali jsme bezplatný Blogger Basic. RSS kanál je dostupný pouze v placeném Blogger Pro. Pár dalších výhod a nevýhod najdete na onom Pokusném blogu.

# |  Ad. J. v 09:53 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

11. 06. 2003.

Impuls všem weblogům

Nenene, to je jen můj bulvární a zavádějící titulek. Pouze vás chci upozornit, že v dnešním vydání deníku Impuls je krátký článek Pavla Daniela o weblozích nazvaný Proč milujeme weblogy. Je z té rodiny popularizačních, takže nesmíte být zklamaní, že se nedozvíte nic nového a dost možná se rozčílíte nad přílišnými zjednodušeními. Deník nemá své plně funkční webové stránky, tudíž vás na text nemohu odkázat. Zmiňován je Pooh (dokonce s přiloženým screen-shotem), Sova v síti (pouze jako "sova") a Patrik Zandl (jméno Marigold se ovšem neobjevilo).

# |  Ad. J. v 20:25 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Jak se bloguje na... (1/3): Seznamu

Motto: "Měla bys mít svoji talk show. Jako každý občan." (Richard Müller, Noc s Andělem. ČT2. 7.6.2003)

Jak už asi víte, Seznam zprovoznil na adrese blog.lide.cz vlastní publikační systém. Jaké ve mně zanechal dojmy po letmé návštěvě?

Pro koho to asi je? Na první pohled je vidět, že systém má za svůj cíl být přístupný méně zběhlým uživatelům internetu. Nepředpokládám, že by snad nějaký stávající český blogger na Lidé.cz přešel a autoři to jistě ani neočekávají. Jejich cílovou skupinou zřejmě musejí být pouze pravidelní návštěvníci Lidé.cz, jelikož ostatní se o tom neměli šanci nijak dozvědět. Registrace je imho poněkud chaotická.

Jak se v tom dělá? Myslím, že systém je opravdu dobře pochopitelný. Místo popisu vám raději ukážu screenshot. Nepříjemný je velmi omezený počet šablon vzhledu (dvě) a rovněž obtížný způsob, jak mezi nimi "přepnout". Vtipné je, že když na nějakém blogu z Lidé.cz kliknete na autorovo jméno, vyskočí na vás tabulka s informací, v jakém diskusním klubu se právě nachází. Našel jsem několik případů, kdy by to mohlo autora blogu kompromitovat :-) Nejzajímavější je sledovat, jak si místní bloggeři počínají. Našel jsem několik zvláštních jevů - například že cítí potřebu představovat jednotlivé kategorie blogu dříve, než napíší první zápis. Nepraktické je, že několik obsáhlých blogů má všechny zápisy na jediné stránce, což je asi důsledkem toho, že tak je to automaticky nastaveno při vytvoření blogu.

Jaké bude využití? Pokud Seznam nezmění taktiku, systém budou používat asi jen nynější návštěvníci Lidé.cz a možná bude sloužit jako další úroveň komunikace mezi nimi. Asi to bude připomínat "polskou cestu", kdy blogosféru tvoří množství blogů, jež jsou rozčleněny do řady komunit, přičemž napříč komunitami žádná interakce neprobíhá. Řada blogů bude mít jepičí životnost, což není problém, naprostá většina blogů nebude pro mě či pro vás zajímavých, což také není problém (viz motto), jejich počet se bude odvíjet podle toho, jestli se podaří zformovat jakési "tvrdé jádro" mezi tamním osazenstvem, podle toho jak moc in budou v danou dobou blogy i samotný web Lidé.cz.

P.S. Hrozné mi připadá sousloví "více informací o blogách", které se na stránkách objevuje. Zaplaťbůh jsem to tam našel jen jednou a není to na všech "rohách".

Souvislosti:
Seznam si v tichosti pořídil weblog. Digiweb.
Jak zákazníci v .cz přícházejí o iluze. Martin Michálek
Šlechta české blogosféry. conBLOG.
[Večer odkazy doplním. Píšu off-line a odkazy hledám skrz odpojený FeedReader :-)]

# |  Ad. J. v 12:30 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

10. 06. 2003.

Čínský velvyslanec ke Klausovi, jeho občané do vězení

Vůbec nachápu, jak to mohlo Václavu Klausovi tak jednoduše projít. Dne 29. 5. vydal Tiskový odbor prezidentské kanceláře zprávu, v níž se píše, že čínský velvyslanec Tchang Kuo-Čchian "ocenil, že prezident Václav Klaus měl ve všech svých předchozích funkcích porozumění pro situaci v Číně." Český prezident kontroval ujištěním, "že se vždy snažil nepodléhat zjednodušujícím pohledům na čínskou situaci". (via Lukáš Mižoch)

Buď jsem četl noviny nepozorně, nebo jsem nenalezl žádnou ostrou reakci na takové výroky. Za to den poté vyšel v The Guardian článek o zatýkání čínských internetových aktivistů. Vykoledovali si několikaleté tresty odnětí svobody, poněvadž volali po reformě čínské společnosti. Ta zpráva není bohužel vůbec ojedinělá a Václav Klaus musí mít hodně silný žaludek, když má i pro toto porozumění.

Ale co, říkám si, že bych měl mít také trochu porozumění a pomoci vytvořit čínské vládě nějaký jednoduše zapamatovatelný zákoník, jak postupovat vůči svým občanům a jak odradit všechny reformy chtivé. Nakonec jsem dosáhl absolutní stručnosti a své poznatky shrnul do čtyř bodů:

Mohl bych to prodávat licenčně. Například v Bělorusku by snad byl také zájem.

# |  Ad. J. v 11:45 | Téma: nezařazeno | Názory  | Trvalink

09. 06. 2003.

Timesy jsou pro blogy zachráněny (blog týdne)

Musím říct, že jsem doposud vůbec nevěděl, že články na The New York Times spadnou po sedmi dnech do placené sekce. To mě zklamalo, protože jsem na ně nic netuše v HISblogu několikrát odkázal.

Naštěstí je tu aktivní Dave Winer (mozek UserLand Software). Jal se s NYT jednat, protože mu bylo mj. líto zmařených odkazů ke článkům z doby před zářím 2000, které byly doposud veřejné. Začal o tom psát na svém blogu (1, 2, 3) a pak pokračoval e-mailovou korespondencí s šéfem NYT Digital Martinem Nisenholtzem (s nímž je mimochodem v zajímavém dlouhodobém sporu).

Nakonec nalezli řešení (popis). Na články musíte odkazovat skrze RSS připravované ve spolupráci NYT s UserLand Software (což některé komentátory nakrklo). Takto vytvořený odkaz bude fungovat i nadále. Není to řešení ideální (např. mé staré linky už nikdo k životu neprobudí), ale Dave Winer tak zachránil NYT jako zdroj informací pro blogy, za což si zajistil minimálně můj dík a soukromou nálepku Blog týdne.

# |  Ad. J. v 23:10 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Deadline v nepravou chvíli

Celý víkend sedím u počítače a píšu články. Propočítal jsem si to - co do rozsahu textu jsem v podstatě napsal polovinu bakalářské práce (kterou jsem si o rok posunul právě kvůli psaní). Momentálně mě absolutně zaměstnává uzávěrka v HIS Voice, proto se mi nedostává času na blogování.

A je to zrovna dvojnásobný pech, protože mám hned čtyři témata, se kterými se s vámi chci podělit a jako správný egocentrik a grafoman mám pocit, že váš život nebude tak nějak úplný, když se to nedozvíte. Jak tak na tu svou závislost koukám, říkám si, že si raději v pozdní večerní hodiny trochu času vyhradím...

# |  Ad. J. v 18:49 | Téma: technická | Názory  | Trvalink

07. 06. 2003.

Novinky hledají editora

Zpravodajský server Novinky.cz hledá kandidáty na post hlavní editorKa. Myslím, že vím, jak je to doopravdy. Novinky nejdříve hledaly svého editora. Editora, kterého možná měli a možná ještě mají, ale ztratili ho někde v hloubi svých internetových stránek. Jeho jméno zřejmě zapomněli, tak si zahráli Holovatyho (Holovatého?) hru a zjistili, že na jejich vlastním webu se žádný kontakt nenachází. A tak musejí sehnat nového. Chudák nynější ztracený editor bude nadosmrti editovat a nic se nedozví.

Holovaty by byl s testem razdva hotov: žádná podstránka jako "kontakt" či "o nás". Jen velmi obecná tiráž. V ní naleznete všehovšudy čtyři bezksichtózní e-maily (redakce@, helpdesk@, ...), ale jméno žádné. Jinde už není, kde bych hledal. Snad že by se změnila tiráž, když kliknu na domácí zpravodajství a našel kontakt tam? Ne.

Jestli Novinky hledají editora, tak takových je nás tu víc. Snad ho najdou alespoň ony.

# |  Ad. J. v 10:54 | Téma: on-line žurba | Názory  | Trvalink

05. 06. 2003.

Chyť mě, když to dokážeš

Adrian Holovaty se probudil k nové aktivitě a začal hrát zábavnou hru. "Každý den v tomto týdnu navštívím zpravodajský web s jediným úkolem: najít plné jméno a e-mailovou adresu tamního web editora."

Je to ovšem hra pro silné nervy, protože výsledky nejsou nejpovzbudivější. Zdá se, že internetová média trochu zapomínají, že jedna z jejich výhod oproti tištěným novinám je v interaktivitě. Nechtěl by někdo podobným způsobem vyzkoušet česká média? U některých hojně navštěvovaných serverů by byl výsledek rovněž tristní.

Dodatek (6. 6.): stejnou úvahu jsem našel na novém blogu Potápník. (via Letem světem)

# |  Ad. J. v 19:02 | Téma: on-line žurba | Názory  | Trvalink

04. 06. 2003.

Jak je velká československá blogosféra?

Počet českých a slovenských blogů s RSS nedávno překročil padesátku, ale jejich celkové množstí je samozřejmě mnohem větší. Minulý týden jsem si našel chviku a jal jsem se hledat... Úmyslně jsem použil "polskou" metodu - tj. nerozlišuji "živé" a "mrtvé" blogy, nehodnotím jestli to imho blogy jsou nebo ne, počítám každý blog na Pooh.cz zvlášť atd. Jediné kritérium bylo, že jsem nezařadil weblogy s méně než třemi zápisy.

Výsledné číslo - cca 230 blogů - je samozřejmě hodně optimistické a informační hodnota takového průzkumu je - ale psst - nulová. Počet fungujících stránek je menší. Seznam vám zatím nemohu dát k disposici, jelikož nyní bohužel nemám čas na jeho zpracování.

Avšak průzkum ukázal na důležitou věc: tzv. "měkká definice" bloggera ("blogger je ten, kdo se za bloggera považuje") a weblogu ("weblog je to, co se jako weblog deklaruje") má své velmi nepříjemné limity. Vzniká nám tu babylon, kde se za blog označují stránky, které jím rozhodně nejsou. Za tímto konstatováním rozhodně nehledejte nějaké "stavovské" rozhořčení, pouze oznamuji fakt :-) Podobné věci si nyní všiml conBLOG.

# |  Ad. J. v 13:34 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

03. 06. 2003.

Mají na mém blogu co dělat komentáře? [Blog týdne]

Právě prohrávám jeden dlouhodobý boj. Jedná se o mou nenávist ke komentářům na vlastních blozích. Čtenáři, neuraž se, ale mě děsí, že by někdo mohl vstupovat do obsahu mého blogu, i když by šlo jen o komentáře. Můj blog, můj hrad, že. Něco vzdáleně podobného mi připomněl Médiář (mimochodem - bez komentářů), když citoval Petera Kilborna: "Chci mít nad reportáží úplnou kontrolu. ... Nechci malovat obraz a nechat někoho jiného, aby držel štětec."

Jenže tenhle postoj je dlouhodobě neúnosný. Za prvé - čtenáři komentáře vyžadují. Za druhé - přímo reagovat mohou jen ti, co mají také blog (což může být sice každý, ale ne každý má chuť si zakládat blog jen kvůli komentování jednoho mého cancu). A za třetí - ochuzuji se o možné informace. Jak říká Dan Gillmor: "Čtenář ví vždy víc."

Snad to ještě chce vymyslet nějaká "pravidla hry" a donutit čtenáře, aby je akceptovali. Jedno pravidlo by mohlo znít: máte-li blog, reagujte na něm. Ostatně, dle plasticbagu jsou blogy účinější komunikační nástroj než diskuse. A tím se konečně dostávám k blogu týdne... Je jím plasticbag.org, weblog Toma Coatese, který se ve svém příspěvku Discussion and Citation in the Blogosphere... věnuje rozdílům mezi kvalitou diskuse na weblozích a message-boardech. Přečtěte si také novější zápis, kde komentuje reakce na svůj příspěvek. Pozor! Neklikejte, pokud nenávidíte lidi, co s oblibou používají slova jako paradigma.

# |  Ad. J. v 09:14 | Téma: čtenářské diskuse | Názory  | Trvalink

02. 06. 2003.

Blogy ve školách

David Bureš se na renovovaném DigiWebu rozepsal na téma E-learning - praktické využití weblogů. Jelikož odkazuje na dvě třetiny českých blogů, které mám na KyberŠmoku vystaveny jako oblíbené, nelze na text neodkázat.

Doplňme výčet českých výukových blogů (aneb EduBlogů vulgo UniBlogů :-)). V článku zmíněná Denisa Kera ještě vedla projekt Psychogeografie, Miloš Čermák k výuce on-line žurnalistiky využíval blog zurnalistika.blogspot.com (předpokládejme, že se k tomu příští semestr opět vrátí) a při soukromém měření české blogosféry jsem narazil na projekt Andragogika, který ovšem zřejmě skončil dříve, než začal.

Další příklady?

# |  Ad. J. v 09:01 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink