KyberŠmok

pracovní poznámky.

KyberŠmok mi slouží jako databanka informací a postřehů, jež bych jinak zapomněl. Jako student, příživník společnosti, cítím závazek vůči plátcům daní a tímto je seznamuji se svými výsledky.

31. 08. 2004.

Grossův promyšlený marketing dostává na internetu zabrat

Při návratu z dovolené vítají občany billboardy, kde fotografii mladistvé tváře premiéra doplňují nápisy "Myslím to upřímně" a "Jsem sociální demokrat". Billboardy jsou součástí strategie, kterou Gross dohodl s ředitelem marketinkové firmy Crane Consulting Andrejem Surňakem.

...píše Petr Holub v článku Gross přesvědčuje veřejnost promyšleným marketinkem z dnešních HN. Ale až někteří občané usednou ke svému počítači, narazí na billboardy opět - avšak s poněkud upravenými slogany... :-)

Tenhle mem se rozšířil velmi rychle, internet vzal billboardy útokem. Nejdřív nastal údiv, pak první úpravy a nakonec Kamil Okáč zveřejnil SG Creator, kde může každý vepsat svůj slogan do připraveného billboardu. Zájem byl takový, že autor musel kvůli vysokému trafficu projekt přesunout na jiné stránky. Toho času už lidé vymysleli přes třináct set grossovských variací (byť ty vtipné je nutné složitě vyzobávat).

Může taková masivní lidová tvořivost částečně oslabit výsledek kampaně? Nebo je to pro marketingovou firmu naopak dobrá zpráva?

# |  Adam Javůrek v 19:17 | Téma: smart mobs | Názory  | Trvalink

.

Friendster prý vyhodil programátorku kvůli blogu

Joyce Park tvrdí, že její zaměstnavatel Friendster (něco jako Orkut, tedy online služba pro virtuální setkávání lidí se stejnými zájmy) jí dal výpověď kvůli blogu. Zápisky o práci přitom nejsou vůbec nijak skandální. Friendster teď čelí protiakci: řada rozhořčených bloggerů dává "vyhazov" Friendsteru - maže své uživatelské účty a Friendster má na vlastní kůži poznat, co je to social networking.

Nutno podotknout (třeba s Rossem Mayfieldem) a třikrát podtrhnout, že známe jen jednu verzi příběhu.

[Via Jeremy Zawodny]

# |  Adam Javůrek v 15:49 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Je těžké být bankovním lupičem

Bankovní lupiči, kteří se nepřeškolili na internetové zloděje a starosvětsky navštěvují své oběti s Ruce vzhůru místo dobrejtra, mají nové nepřátele. Přesvědčila se o tom dánská galérka. Zatímco oni poctivě čekají na začátek své fachy, přijde nějaký bídák, co se poflakuje po ulicích, vyfotí si je mobilem a pošle to do novin!

Fotka je velmi nekvalitní a obezřetnost kombinovaná s dostatečným zakrytím obličeje může škody imho minimalizovat. Ale jako důkaz, že média mohou využít své čtenáře jako reportéry, to poslouží pěkně.

[Via E-Media Tidbits]

# |  Adam Javůrek v 15:25 | Téma: smart mobs | Názory  | Trvalink

.

Blogující Kočička

Pavel Kočička, grafik MF Dnes, si založil blog Preskriptum "o pre-pressu, grafice, technologiích a tak". Aktuálně o iPodech a o olympiádě nasycené elektronikou. Přidáno do blogrollu.

# |  Adam Javůrek v 13:56 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Weblogy přestávají být alternativními médii?

napsal Mirek Zeman na Lupě - jen ten otazník jsem si do nadpisu propašoval já.

Mirek Zeman to dokazuje na faktu, že Technorati, firma, která monitoruje tři miliony weblogů, získala investici 6,5 milionu dolarů. Plyne z toho, že weblogy přestávají být alternativními médii? Nevím, protože nevím, co je míněno pod souslovím alternativní médium. Třeba:

Říkám si, že:

Shrnuto: nemám pocit, že by weblogy přestávaly být alternativními médii. Ale rozhodně je pravda, že jimi nutně být nemusí. Jaký si to uděláš...

Vypíchnutý komentář:

Martin Kopta: "Alternativní není médium tím, co dělá, ale jak je chápáno. Takže pokud se třeba PR oddělení rozhodne sledovat výstřižky z novin a k tomu si zaplatí nějakou službu jako Technorati, aby jim sledavala klíčová slova a ohlasy, tak je to právě ten fakt dealternativizace. Prostě už je to vážná věc právě proto, čemu se blogy věnují, kdo je píše a kolik je čte lidí."

# |  Adam Javůrek v 12:01 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

27. 08. 2004.

Kratičké ohlédnutí za první pětiletkou Bloggeru

Před čtyřmi dny oslavil Blogger.com páté narozeniny. A neomezil se jen na slavnostní zápis, ale představil novinku: AdSense [Co to je, to si přečtěte třeba u Yuhůa] pro uživatele Bloggeru. A od úterý mohou čtenáři blogů mailovat zápisy, které je zaujmou, svým kamarádům.

Pět let je na internetu hodně dlouhá doba a Blogger toho také hodně zažil. Jak vlastně vznikl? Firma Pyra Labs vyvíjela komplexní systém pro správu internetových stránek a Blogger si tvůrci udělali spíš pro radost. Měla to být mnohem jednodušší bezplatná verze Pyry (která nekonec nikdy nevznikla). Blogger toho moc neuměl a v počátcích neexistoval ani úložní prostor blog*spot.com, což bránilo jeho masovému rozšíření. A co je pro Blogger hodně netypické - vypadal hrozně ošklivě.

Blogger se rychle stal nejznámějším blogovadlem. A historie weblogů je především historií publikačních systémů. Je to vidět třeba na takzvaných trvalých odkazech. Objevovaly se sice už dříve, ale masové rozšíření nastartoval až Blogger, když je začal v roce 2000 používat.

Publikační systémy najednou vznikaly obden (Movable Type v říjnu 2001) a Blogger zastarával. Pyra Labs se dostala do finančních potíží a její šéf Evan Williams musel propustit všech šest svých zaměstnanců. Blogger se navíc stal obětí svého úspěchu. Začátkem roku 2003 měl milion uživatelských účtů a byl hodně nespolehlivý. Také jsem ho několik měsíců používal a dokázal mě solidně vytáčet.

Jenže pak přišel slavný vstup firmy Google, která si loni v únoru koupila Blogger i s posádkou. Blogger zrušil svou placenou službu a nakonec v květnu 2004 spustil novou verzi, která ho vrátila do hry. Pro fajnšmekry se jistě najdou zajímavější blogovadla (mně je sympatický WordPress), ale Blogger už je zase volba, kterou můžu s klidem doporučit.

# |  Adam Javůrek v 08:42 | Téma: blogistika | Názory  | Trvalink

.

Probouzení blogu

Jen nic neukvapit, pěkně pomalounku. Zpočátku krátké věty.

Promnout si Bloglines. Jéžiš, tolik ospalků.

Co na sebe? Všichni od nás už chodí v buildu 2.5.0.13 a já tu straším v modelu z loňské sezony! Rychle do nového. Tak - to je lepší. Teď i já mám:

Ještě to potřebuje někde popošít a tak, to nechám na později. A objednám se k doktoru na test validity.

Taky jsem si k sobě někoho nastěhoval - komentáře. Moc mi pomohl eLKa, vlastně to všechno odtahal sám. Díky.

Co vzhled? Vypadám já věru zle, vím, ale snad se to dá přežít. Trochu jsem si pročís účes na hlavičce, jinak jsem nijak neprokouk. Ještě si budu muset ostříhat blogroll.

Jinak už snad můžu vyrazit do blogosféry. Po tom letním spánku mám mravence v nohách, musím pomalu. A úpravy mě taky stály moc sil. Zíív. Normální lidi by to zvládli raz dva, ale novinář je mužská varianta blondýny. Ráno moudřejší večera. A kdyby ne, tak platí, že co můžeš udělat i v pondělí, neodkládej jen na zítřek. Zíív. Ale už jsem skoro vzhůru. Budu strašně aktivně blogovat. Zííív. Hned se na to pustím.

Už to úplně vidím:
jedna blogečka
druhá blogečka
třetí zííív blogečka
čtchrrr
čtchrrr
čtvrtá blogečka
pá...

# |  Adam Javůrek v 01:18 | Téma: technická | Názory  | Trvalink